VADEMECUM MŁODEJ MAMY- NAJCZĘSTSZE ZMARTWIENIA

  Czasami mam wrażenie, że kolejnym świeżo upieczonym mamom, cały czas mówię to samo. Oznacza to, że większość mam nie zna podstawowych zachowań dzieci w pierwszych dobach. Dlaczego nie znają? Bo wybierają beznadziejne szkoły rodzenia i czytają znane serwisy parentingowe, które idą na ilość artykułów i czytelników, a nie koniecznie na jakość.

Zamiast stresować się niepotrzebnie po porostu przeczytajcie:

 Dzieci w pierwszych dobach po urodzeniu nie mają kataru!

To standardowe stwierdzenia mam, że dziecko się przeziębiło. Nie, nie, nie. Maluchy poprzez kichanie, oczyszczają nosek z wód płodowych. Można ewentualnie wkropić im trochę soli fizjologicznej, lub wody, ale dziecko i tak musi się ,,wykichać”. Oczyszczeniu pomaga też przystawianie do piersi

katar u dziecka

W pierwszej dobie dziecko ma prawo nie być głodne!

Jeśli po porodzie dziecko zje z piersi minimum 10 minut ma prawo nie być głodne przez 20 godzin! Maluchy są również zmęczone porodem, mają wody płodowe w brzuszku i nic od świata nie chcą oprócz spokoju. Nie musisz więc wybudzać dziecka. Z laktacją też nic złego się nie stanie

dziecko nie wybudza się na karmienie

W drugiej dobie dziecko wisi na piersi!

Tak w drugiej dobie nie ma nawet czasu wyjść do toalety. Maluch zaczyna się orientować, że już nie jest w brzuchy i nagle zaczyna się tak jakby stresować. Ma na sobie ubranka, pampersy- coś czego do tej pory nie znał. Pobrania krwi, badania, samo podnoszenie, noszenie, przenoszenie jest dla dziecka czymś nowy. Do tej pory był w warunkach jak na księżycu- nie wiedział nawet co to grawitacja. Teraz musi sobie z tymi wszystkimi nowymi zjawiskami jakoś poradzić. Ty jak miałaś ciężki dzień w pracy to idziesz pobiegać, poćwiczyć albo na piwo. Maluchy radzą sobie z tym za pomocą ssania. Bo ssanie piersi to nie tylko potrzeba jedzenia. To również potrzeba bliskości, poczucia bezpieczeństwa. Po dwóch godzinach ssania, chcesz malucha odłożyć do łóżeczka-  a on w ryk? Tzn. że masz zdrowe dziecko

dziecko wisi na piersi

 

Krostki na ciele dziecka to zazwyczaj norma!

Dzieci mają tzw. rumień noworodkowy, który jest wynikiem działania hormonów mamy. Nie jest to nic szkodliwego i zazwyczaj samo przemija. Nie ma potrzeby stosowania żadnych specyfików czy natłuszczaczy.

krostki u dziecka

Dzieci mogą zacząć siusiać po drugiej dobie!

Tak! Jest to tzw. fizjologiczna anuria i dotyczy 5 % noworodków. Drugą sprawą jest to, że mocz dzieci zazwyczaj oddają razem ze smółką i w gęstej kupce ciężko go zauważyć, a pampersy 21 wieku są tak chłonne, że mogą nie wychwycić tych paru kropli siuśków, nawet jak pieluchy mają specjalny pasek, który pod ich wpływem powinien się zabarwić.

siusianie po porodzie

Dzieci karmione wyłącznie piersią mogą nie robić kupki nawet przez 10 dni

O ile w pierwszych dobach co karmienie to kupa, o tyle po 6 tygodniu możesz zaoszczędzić na pampersach. Do czasu, aż dziecko nie zacznie jeść nowych produktów, jego stolec może pojawiać się raz na 10 dni. Warunek: nie widać, żeby się maluch męczył, bolał go brzuszek. Nie jest też to powód, żeby szybciej rozszerzać dietę.

smółka

Herbatki laktacyjne mogą hamować laktację!

Nie raz widzę, jak na stoliku szpitalnym młodej mamy stoją herbatki laktacyjne trzech różnych firm. Nie herbatka jest gwarantem udanej laktacji. Jest to tylko suplement diety, wspomagacz. Najważniejsze to często i regularnie przystawiać dziecko do piersi. Herbatki można napić się raz, dwa razy dziennie. Powyżej tej liczby możesz laktację przyhamować, a to za sprawą ziół jakie w tych specyfikach się znajdują.

harbatka laktacyjna

Zimne stópki i rączki nie oznaczają, że dziecku jest zimno!

Temperaturę zawsze sprawdzamy na karku malucha. Dodatkowy kocyk z powodu zimnych nóżek może spowodować wręcz przegrzanie.

zimne nóżki u dziecka

Jeśli jesteś w ciąży– wydrukuj sobie tą listę i wróć do niej przy okazji wątpliwości

Jeśli już urodziłaś– przypomnij sobie co z tej listy Cię dotyczyło i powiedz czy mam rację

Jeśli chcesz radzić innym mamom– przyślij je tutaj

Podziel się swoją opinią na ten temat:

1 Komentarz na temat "VADEMECUM MŁODEJ MAMY- NAJCZĘSTSZE ZMARTWIENIA"


Czytelnik
ewelinkabra
1 rok 4 miesiące temu

Oj ja na lactosan nie powiem złego słowa, bo dzięki niemu pokonałam kryzys. Jednak faktycznie, nie można go pić więcej niż dwa kubki dziennie. Chociaż która mama by miała na więcej czas? 😉