Wracasz do domu po porodzie, zaczynasz przeorganizowywać życie, ułożyć wszystko, poskładać. I te formalności…Od czego zacząć, co w ogóle załatwić w związku z urodzeniem dziecka?
Masz tu praktyczną listę co po kolei, wydrukuj i działaj
Z doświadczenia wiem, że świeżo upieczeni rodzice mają wiele pytań o noworodka, o stan położniczy młodej mamy, o wszystko… Warto zatem (a najlepiej jeszcze przed porodem), skontaktować się z położną środowiskową. Taka opieka w ramach NFZ przysługuje już od 21 tygodnia ciąży. Jeśli w tym czasie zapiszesz się do położnej, to nie dość, że skorzystasz z tzw. Edukacji przedporodowej, potocznie mówiąc szkoły rodzenia, to jeszcze zagwarantujesz sobie wizyty specjalistki po porodzie.
Jeśli jednak zaczniesz takie osoby szukać dopiero po wyjściu ze szpitala, może być trudno kogoś znaleźć. Mało tego nikt nie ma obowiązku Cię przyjąć i albo zostaniesz bez pomocy, albo będziesz musiała korzystać z prywatnych usług.
Wniosek : nie zostawiaj wyboru położnej na ostatnią chwilę
Druga sprawa jaką powinniście się zająć to rejestracja dziecka. I uwaga – najpierw jedziesz do urzędu w tym samym mieście, gdzie urodziłaś. Jeśli jesteś z Warszawy a urodziłaś w Gdańsku, akt zgłoszenia urodzenia dziecka ze szpitala wysyłany jest do Warszawy. Tam musisz zgłosić się tylko z dowodem osobistym i nadać dziecku imię, nazwisko. Automatycznie zostanie nadany również numer pesel i odbierzesz akt urodzenia.
I teraz jeśli jesteście małżeństwem tata może te formalności załatwić sam. Jeśli jednak jesteście w związku nieformalnym Ty jako świeżo upieczona mama musisz się pofatygować do Pani urzędniczki osobiście.
Wyjściem jest załatwienie tych formalności przez profil zaufany – tu otrzymanie dokumentów to czas 2-3 tygodni – niekiedy szybciej, albo uznanie ojcostwa jeszcze przed porodem. Czyli bierzesz tatusia za rękę, idzie do urzędu stanu cywilnego, przed Panią przyszły tata mówi, że uznaje dziecko, które ma się urodzić i już po porodzie może sam biegać po urzędach.
Kontynuując wątek urodzenia w Gdańsku a zamieszkania w Warszawie, to jeśli odbierzesz już akt urodzenia, pesel itp. Wówczas udajesz się do urzędu w swoim mieście i tam możesz dziecko zameldować.
Jeśli urodziłaś w tym mieście w którym mieszkasz wszystko załatwiasz w jednym pokoiku urzędu stanu cywilnego.
Gdy Twoje dziecko oficjalnie jest już posiadaczem numeru pesel możesz zapisać je do przychodni. Co prawda nawet jak go jeszcze nie macie, to lekarz też w razie potrzeby musi przyjąć malucha, ale formalnie z peselem jest łatwiej.
Obywatelstwo w przychodni pozwala na uzyskanie skierowania na usg bioderek, które max. Do 6 tygodnia życia dziecka powinno być wykonane. To badanie wykrywające dysplazję stawów biodrowych, która pojawia się częściej u dzieci po cięciach cesarskich lub z ułożenia pośladkowego.
Przejdźmy może do przyjemniejszych rzeczy czyli kasa. Przy małym dziecku na pewno zastrzyk gotówki się przyda.
Po pierwsze 500 plus – wniosek można złożyć on line, przez bank, lub osobiście w MOPSie. Nie ma tu żadnego kryterium dochodowego.
Po drugie – becikowe – 1000 zł jednorazowo. Tu niestety kryterium dochodowe istnieje, warto sprawdzać na bieżąco ile wynosi bo potrafi się zmieniać. Na moment pisania artykułu (lipiec 2021) to 1922 zł netto na osobę w rodzinie. Warunkiem otrzymania becikowego jest odbycie pierwszej wizyty w ciąży do 10 tygodnia. Zwróć uwagę, żeby tak właśnie było zapisane w karcie ciąży. Niektórzy lekarze zakładają kartę po 10 tygodniu wpisując pierwszą wizytę np. w tygodniu 12. To dyskwalifikuje Cię z otrzymania świadczenia. Na szczęście jeśli masz chociażby zdjęcie usg z wcześniejszego tygodnia, położna środowiskowa może na tej podstawie wystawić zaświadczenie. Aha i musi być wpisana minimum jedna wizyta u ginekologa w każdym trymestrze.
Po trzecie pamiętaj o swoich dodatkowych ubezpieczeniach na życie– w polisie często przewidziana jest wypłata z tytułu urodzenia dziecka.
I jeszcze kwesta urlopu macierzyńskiego (od razu powiem Ci – nie łudź się, że odpoczniesz jak na prawdziwym urlopie :P)
Jeśli chodzi o finansową sprawę możesz wybrać czy chcesz otrzymywać przez cały okres urlopu 80% Twojej średniej pensji czy przez pierwsze 6 miesięcy 100%, na następne 6 miesięcy 60%.
Jak widzisz formalności wcale nie jest tak dużo, trzeba to tylko zrobić w zorganizowany sposób w odpowiedniej kolejności.
Całość załatwiania nie powinna zająć Ci więcej jak 2- 3 tygodnie. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, załatw i miej z głowy.
7 comments
Aneta
23 stycznia, 2022 at 8:39 pm
Pierwszy raz jestem tutaj u ciebie na stronie i muszę przyznać że jest bardzo dla mnie przejrzysta! Wpisy są bardzo wartościowe poza miło że tym wszystkim się tutaj dzielisz <3
Ania
8 czerwca, 2022 at 3:46 pm
Dziękuję bardzo za miłe słowa
Przyszły tatuś :)
19 czerwca, 2022 at 4:12 pm
Czy w artykule jest błąd? Wszędzie spotykać się z informacją, że usg bioderek może być wykonane nie wcześniej niż po 6 tygodniu życia i nie później niż po 12.
Ania
28 czerwca, 2022 at 8:57 pm
Zasada jest taka że im szybciej tym lepiej, najlepiej do 6 tyg
Ilona
26 sierpnia, 2022 at 7:59 am
A jak sprawa ma się w przypadki kiedy matka mieszka w innym miejscu (woj. mazowieckie) niż miejsce zameldowania (woj. śląskie) i będzie rodzić w jeszcze innym miejscu (woj. świętokrzyskie)? W którym urzędzie będzie do odebrania akt urodzenia?
Natalia
11 października, 2022 at 2:47 pm
Jest ich sporo
Familia
11 października, 2022 at 8:57 pm
Dobrze wiedziec