Boję się bólu porodowego, ale nie chcę korzystać ze znieczulenia. Jakie są naturalne metody łagodzenia bólu?

Na sali porodowej jest mnóstwo sposobów, aby naturalnie zmniejszyć ból. Rewelacyjnie sprawdza się prysznic lub wanna. Działanie wody rozluźnia Twoje ciało przez co mniej boli i dodatkowo przyspiesza rozwieranie się szyjki. Nie unikaj też piłek gimnastycznych. Najważniejsze to, żebyś jak najmniej leżała. Taka pozycja nie sprzyja ani Tobie, ani dziecku. Wszelkie chodzenie, bujanie bioderkami, podpieranie się o partnera pomaga zmniejszyć dyskomfort. Pamiętaj – łóżko przy porodzie nie służy do leżenia!

zobacz odpowiedzi innych mam

Czy nacięcie krocza jest konieczne podczas pierwszego porodu?

No jasne, że nie. Oczywiście ten odsetek jest wyższy w porównaniu z kobietami, które rodzą drugi raz, ale nie jest to 100%. Żeby tego uniknąć ty sama musisz już w ciąży masować krocze a w czasie porodu bardzo ściśle współpracować z położną. Nie jest to jednak gwarancja uniknięcia tego zabiegu. Pamiętaj, że nikt nie nacina dla jego własnej przyjemności albo żeby Tobie zrobić na złość. Wynika to tylko i wyłącznie z konieczności. Na pocieszenie dodam, że wbrew krążącym opowieściom nie jest to bolesne, gdyż nacięcie wykonuje się na samym szczycie skurczu, kiedy tkanki są najbardziej napięte.

zobacz odpowiedzi innych mam

Odeszły wody ale nie ma skurczów. Czy mimo to jechać od razu do szpitala?

Bezwzględnie tak. Nie zawsze skurcze pojawiają się z chwilą odpłynięcia płynu owodniowego. Czasami zaczniesz je czuć po godzinie, po dwóch a może być i tak, że żeby je wywołać niezbędna okaże się kroplówka naskurczowa. Gdy odejdą wody zapisz sobie która jest godzina bo o nią zapytają cię w szpitalu i czy były czyste tzn. przezroczyste – uwaga- może być trochę krwi -to normalne- czy były zielone, zielonkawe. W takim przypadku jedź do szpitala jak najszybciej.

zobacz odpowiedzi innych mam

Czy przed porodem trzeba wykonać lewatywę?

Nie jest to wymóg konieczny, nikt też nie może Ci tego nakazać. Od Ciebie zależy czy ją wykonasz czy nie. Oczywiście warto dla własnego komfortu, ale jeśli zrezygnujesz z tego zabiegu bądź np. nie zdążysz nic takiego się nie stanie. Często też w szpitalach nie ma płynu do wykonania lewatywy, więc należy zakupić ją samemu w aptece, a w czasie porodu poprosić personel o pomoc w jej wykonaniu.

zobacz odpowiedzi innych mam