Czy po cięciu cesarskim będę miała pokarm?

To dość częste pytanie, ale musisz pamiętać -każda kobieta, która urodziła dziecko czy to naturalnie czy za pomocą cięcia cesarskiego MA POKARM. Sukcesem udanej laktacji będzie jak najszybsze przystawienie malucha do piersi a potem powtarzanie tej czynności regularnie. To, że masz np. zaplanowane cięcie cesarskie w żaden sposób nie dyskwalifikuje cię z możliwości karmienia piersią!

Dziecko chce być cały czas przy piersi. Czy to znaczy, że się nie najada?

Tak na początku jest, że maluch cały czas chciałby być przy piersi. Nie dziw mu się. Jest w obcym dla siebie miejscu, jest jasno, głośno, zimno – inaczej niż było w brzuchu. To, że dziecko chce cały czas ssać pierś to nie tylko wyraz jego wilczego apetytu. Chodzi to też o potrzebę bliskości, poczucia bezpieczeństwa. Pierś to nie tylko droga pokarmowa, to również sposób na spokój i wyciszenie. Daj tego wszystkiego dziecku tyle ile potrzebuje.

zobacz odpowiedzi innych mam

Podczas karmienia dziecko jest niespokojne, wypluwa pierś, denerwuje się. Co robię źle?

Przede wszystkim zachowaj spokój. Twoje nerwy tylko wzmagają złość dziecka. Sprawdź czy maluch dobrze chwyta brodawkę. Czyli większa jej część jest w buźce a usta wywinięte jak u rybki. Problemem jest często, że dzieci za płytko chwytają przez co mleko nie wypływa i zaczynają się złościć. Dodatkowo masz poranione sutki, co sprawia ból i niechęć do karmienia naturalnego. Jeśli tak się dzieje należy malucha odstawić i spróbować tak długo aż nie chwyci poprawnie. Najlepiej abyś poprosiła położną środowiskową aby przyszła do ciebie w ramach patronażu nad matką i noworodkiem i sprawdziła twoją technikę.

zobacz odpowiedzi innych mam

Czy w upalne dni dopajać dziecko jeśli karmię tylko piersią?

Nie. Karmiąc wyłącznie piersią zaspakajasz pragnienie dziecka. Nie ma potrzeby podawania dodatkowo wody czy herbatek, jednak częściej podawaj pierś. Skład mleka jest taki, że maluch na pewno się nie odwodni.

zobacz odpowiedzi innych mam