Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?

Zrobiłaś test- dwie kreski. Pierwsze co trzeba zrobić to wybrać się do lekarza i wiadomość potwierdzić w USG. No iiii…. A do kogo tu teraz? Prywatnie czy na NFZ? Kowalski czy Nowak? Mężczyzna czy kobieta? Bądź tu mądry i traf za pierwszym razem.

Problem nie dotyczy raczej kobiet, które będą rodzić po raz drugi. One zazwyczaj wracają do doktora z pierwszej ciąży i tu już wiedzą czego się spodziewać.

Oczywiście można takich koleżanek się poradzić, aczkolwiek to co odpowiada jednej, styl bycia lekarza i jego dowcip niekoniecznie może odpowiadać innej. I to samo tyczy się opinii na forum. Jedne oddały by życie dla konkretnego medyka, inne nie poświęciły by nawet paznokcia. Jak więc wybrać, żeby nie żałować?

Dla mnie podstawowym kryterium, jakim radzę się kierować moim koleżankom, to aby wybierały położnika. Położnika a nie ginekologa. Mogłoby się wydawać, że to jedno i to samo. Różnica jednak jest taka, że położnik pracuje na oddziałach typowo położniczych jak sala porodowa, patologia ciąży i z ciążą ma do czynienia cały czas. Ginekolog natomiast spełnia się na oddziałach ginekologicznych, gdzie raczej rozwiązuje problemy narządów rodnych, poprawiania ich funkcji czy sprawami nowotworowymi okolic kobiecych.

Oczywiście i jedni i drudzy mają wiedzą na temat ciąży i porodu nawet jeśli nie siedzą w tym podczas codziennych dyżurów. Ci jednak co mają to na codzień wzbudzają we mnie większe zaufanie.

Tak samo jak lekarze szpitalni. Tzn. swoje gabinety prowadzą po wyjściu z oddziału. Bywa jednak tak, że doktor ma już takie doświadczenie szpitalne, że może zagłębić się tylko w pracę ,, za biurkiem” i tak będzie miał wiedzę większą niż ten, co łapie pięć etatów w różnych placówkach publicznych.

Pytanie czy iść na NFZ czy prywatnie?

Prawda jest taka, że dużo z lekarzy pracuje i tak i tak. Forma czy płacisz im osobiście czy za pomocą składek na służbę zdrowia nie wpływa na jego kompetencje. Różnica może być w powodzie kolejek. Na NFZ bo jest za darmo, u prywaciarzy- bo jest naprawdę dobry. Jakoś wystrzegam się lekarzy prywatnych, do których można się dostać tego samego dnia. Jednak na dobrego specjalistę trzeba trochę poczekać.

Przy okazji mała podpowiedź. Prowadzenie ciąży prywatnie nie zabrania prowadzenia ciąży na NFZ. Przynajmniej zyskujesz skierowanie na badania laboratoryjne, przez co możesz zaoszczędzić sporo gotówki.

Pamiętaj, że zawsze lekarza można zmienić.

Przykład: na pierwszej wizycie możesz usłyszeć: ,, aaa nie widać, czy serduszko będzie biło, czy jednak będzie puste jajo, przyjdzie Pani za tydzień” albo to samo w wykonaniu innego lekarza: ,, Jest to tydzień w którym nie do końca możemy wszystko zobaczyć, ale już za tydzień będziemy mieć lepszy obraz, proszę przyjść wtedy to będziemy mieć pewność”. Którego lekarza wybierzesz? Informacja ta sama- przekaz zupełnie inny.

Jednym nie odpowiada to, że lekarz robi USG i przez całe badanie nic nie mówi. Inni wolą usłyszeć wszystko po skończonej ultrasonografii.

Jeśli czujesz, że nie nadajecie na tych samych falach, pomimo że w rankingach internetowych doktor jest zawsze na pierwszym miejscu- nie chodź do niego. Jeśli, ktoś się na kimś przejechał a ty masz do medyka zaufanie, bo cała rodzina go odwiedzała- zostań przy nim.

Zaufanie i swoboda. Swoboda, że możesz powiedzieć o wszystkim, nie boisz się, że lekarz spojrzy na Ciebie jak na wariatkę i wyjdziesz z gabinetu z nierozwiązanym pytaniem, nierozwianymi wątpliwościami to bardzo ważne aspekty, którymi trzeba się kierować wybierając osobę, której poświęcasz zdrowie swoje i swojego dziecka.

A Czym Ty się kierowałaś wybierając ginekologa, ile razy go zmieniałaś i czy już po wszystkim powróciłabyś do niego w następnej ciąży? Żadne z tych pytań nie jest jednoznaczne i nie jest receptą dla świeżo poszukujących. Przede wszystkim życzę Ci powodzenia!

 

Podziel się swoją opinią na ten temat:

1 Komentarz na temat "Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?"


Czytelnik
Maja
3 miesiące 8 dni temu

Zdecydowanie warto kierować się opiniami innych pacjentek.
Ja na tej podstawie wybrałam Gabinet Kolber w Andrychowie.
Pani doktor bardzo fachowa!