Jestem w 18 tygodniu ciąży i nie czuję jeszcze ruchów. Czy to normalne?

Na pewno czytałaś, że w pierwszej ciąży ruchy zaczyna odczuwać się w okolicach 18 tygodnia dlatego niepokoisz się, że jeszcze ich nie czujesz. Ale ciało każdej kobiety i ciąża każdej kobiety jest inna. W tym tygodniu możesz już czuć ruchy, ale nie musisz. Może to nastąpić nawet w 20 tyg. i nie będzie to oznaczało, że coś jest nie tak.

 

zobacz odpowiedzi innych mam

Czy potrzebna jest szkoła rodzenia, czy bez niej nie będę przygotowana do porodu?

Szkoła rodzenia to najprostsza forma przygotowania się do porodu. Na zajęciach porozmawiasz z fachowcami, którzy profesjonalnie wytłumaczą Ci czego się spodziewać i na co nastawić. Nie jest to oczywiście jedyny sposób by dowiedzieć się czegoś o porodzie. Możesz np. porozmawiać z położną albo skorzystać z poradników. (Oczywiście polecam ten swojego autorstwa Podręczna Szkoła Rodzenia- więcej w zakładce Książka). Są też internetowe kursy. Najważniejsze byś miała jakąkolwiek wiedzę dotyczącą porodu i nie z TLC czy seriali. Im będziesz więcej wiedziała czego się spodziewać tym będziesz spokojniejsza

zobacz odpowiedzi innych mam

Cały czas wymiotuję. Jak sobie pomóc?

Wymioty, to częsta dolegliwość zwłaszcza na początku ciąży. To właśnie przez nie część kobiet zaczyna podejrzewać, że w ogóle mogły w nią zajść. Jest to na pewno bardzo męczące. Można złagodzić ich przebieg stosując parę metod np. jeść często, ale mało( pomimo, że odczuwasz absolutny brak apetytu). Dobrze by też było abyś zjadła coś natychmiast jak się przebudzisz. Jedzenie migdałów i imbiru pomaga na chwilę zapomnieć o wymiotach. Jeśli jednak nic nie pomaga a czujesz się coraz słabsza musisz wybrać się do szpitala. Być może będzie potrzebna kroplówka nawadniająca.

zobacz odpowiedzi innych mam

Czy w czasie ciąży mogę chodzić na masaż?

Jak najbardziej! Nie ma nic lepszego jak relaks. Masaż działa też leczniczo. Pomaga np. zmniejszyć ból kręgosłupa czy nóg, poprawia kondycję naszej skóry. Dopuszcza się nawet delikatne głaskanie brzucha. Masażysta powinien zapewnić Ci maksimum bezpieczeństwa. Zabezpieczyć przed upadkiem ze stołu a także pamiętać by nie kłaść Cię na brzuchu a zawsze na boku.

zobacz odpowiedzi innych mam